środa, 26 czerwca 2019

Książka na lato – Część 1 - Dwie, świetne powieści kryminalne Wydawnictwa Lira spod pióra Karoliny Morawieckiej - Śledztwo od kuchni oraz Morderca na plebanii!

Lato, to urlopy, wakacje i więcej czasu wolnego, w którym polecam nadrobić książkowe zaległości! W związku z tym, postanowiłam otworzyć cykl, w którym polecać Wam będę książki idealne na letni czas! Dziś pierwsza odsłona, w której dwie, świetne powieści kryminalne Wydawnictwa Lira spod pióra polskiej pisarki Karoliny Morawieckiej, oto Śledztwo od kuchni oraz Morderca na plebanii.


Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna
o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)
Karolina Morawiecka
Cykl: Karolina Morawiecka (wdowa po aptekarzu) Tom 1
 Premiera: 7 listopada 2018
Wydawnictwo: Lira
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 336

Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna
o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem), to moje pierwsze spotkanie z Karoliną Morawiecką, jest to bowiem debiut tejże polskiej pisarki. Karolina Morawiecka, pochodzi z Krakowa, podobnie, jak ja ukończyła polonistykę, jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, ma trzy psiaki. Debiut autorki zdobi ciekawa okładka, która przywołuje kryminalno-komediowy oddźwięki powieści, Jest to zmyślne i sprytne połączenie kryminału i komedii, książkę czyta się ekspresowo, nie mogąc oderwać się od świetnie skonstruowanej fabuły. Książka napisana jest przystępnym językiem, przypadnie do gustu każdemu, szczególnie po serię powinni sięgnąć miłośnicy nietuzinkowych kryminałów z solidną dawką dobrego humoru. Karolina Morawiecka, bohaterka cyklu, to wdowa po aptekarzu Stanisławie. Na zamku w Pieskowej Skale, zostaje znalezione ciało kobiety, policja i podkomisarz Cegła bada sprawę, zaś Morawiecka wie, że zrobi to lepiej i wkracza z własnym śledztwem. Zatem któż zabił młodą kelnerkę Annę Bednarz? Cóż było powodem morderstwa? Wdowa po aptekarzu ma własne, ekstremalne techniki, które doprowadzą do rozwiązania sprawy i ujawnienia mordercy, pomaga jej psiak rasy dog de bordeaux Trufla i jedyna w swym rodzaju zakonnica – siostra Tomasza. 

 

Morderca na plebanii, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)
Karolina Morawiecka
Cykl: Karolina Morawiecka (wdowa po aptekarzu) Tom 2
 Premiera: 24 kwietnia 2019
Wydawnictwo: Lira
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 320

Morderca na plebanii, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem), to po raz kolejny niesamowicie ciepła, przyjemna w odbiorze, lekka, książkowa rozrywka na najwyższym poziomie. W tomie drugim, ponownie spotykamy się tu z wdową po aptekarzu Karoliną Morawiecką, psiną Truflą i siostrą Tomaszą, a całość dzieje się w Wielmoży. Trup ściele się gęsto, najpierw umiera starsza parafianka, a tajemniczy list, rozpoczyna wir wydarzeń, także tych z przeszłości. Nie przeoczcie serii Karolina Morawiecka wdowa po aptekarzu i skuście się od razu na oba tomy, bowiem naprawdę warto. To idealna lektura na lato, urlop, na plażowe leniuchowanie, czy tak, jak w moim wypadku, posiedzenie na działeczce, pośród drzew. Świetna fabuła, przezabawni bohaterowie, kuchenne smakowitości i kryminalny wątek, polecam na gorące lato!
32 komentarze:

 1. Nie znam autorki książek, ale ciekawe propozycje na lato, lubię kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, zdecydowanie książki dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wpisują się w mój gust. Będę miała je na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapiszę sobie, pozycje zdecydowanie dla mnie, a wolne tuż tuż :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozrywkowy kryminał to coś dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Taki kryminał bym przeczytała.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś dla mnie, bo uwielbiam kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kocham kryminały więc chętnie sięgnę po nowości od polskiej autorki :) Z resztą nawet same okładki mi się spodobały :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam kryminały szczególnie latem :)

  OdpowiedzUsuń