czwartek, 14 listopada 2019

Mutant - Andriej Butorin – Nowa, najpiękniejsza powieść z wciąż żywego świata Uniwersum Metro 2033, który stworzył Dmitry Glukhovsky!

Nie ukrywam, iż bardzo cieszy mnie kolejna nowość ze świata Uniwersum Metro, zarówno UM 2035, jak i UM 2033, od lat wciągają mnie i ku uciesze ogromnej ilości fanów serii na całym świecie, wciąż zaskakują.


Mutant - Andriej Butorin
Premiera: 16 października 2018
Wydawnictwo: Insignis
Seria: Uniwersum Metro 2033
Tytuł oryginalny: Мутант
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 400Kultowy świat postapokaliptycznego Uniwersum Metro 2033 i Metro 2035, stworzył Dmitry Glukhovsky, to cała, ogromna gromada książek, powieści różnych autorów. Uniwersum Metro nieustannie rozwija się i wzbogaca się o nowe tytuły, Glukhovsky zaś akceptuje każdą, wydawaną w ręce czytelników powieść. W Uniwersum Metro 2035, ukazały się książki Piter.Wojna, spod pióra Szymuna Wroczka, Czerwony wariant, które napisał Siergiej Niedorąb oraz Riese, polskiego pisarza Roberta J. Szmidta. Metro 2033 zaś to ogromna ilość tytułów, do których dołączyła właśnie powieść Mutant, którą napisał Andriej Butorin. Ostatnią książką z UM 2033, był iście genialny Wędrowiec Surena Cormudiana, Mutant zaś to całkowicie inna historia. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, Andriej Butorin, urodził się w 1962 roku w Rosji w Monczegorsku, na początku swej literackiej drogi, próbował poezji, zaś powołanie odnalazł w powieści science fiction, napisał już kilkanaście książek i opowiadań, napisał trylogię Półwysep Nadziei, która rozwija temat legendarnych Polarnych Zorzy wspomnianych w Metro 2033. Jego styl pisania w Mutancie, zauroczył mnie świetnie skrojoną fabułą, baśniowym stylem i przystępnym, dynamicznym językiem. Mutant, to bardzo specyficzna literatura postapo, fantastyczno-naukowa, współczesne science fiction, zdaję sobie sprawę, iż dedykowana szczególnej grupie czytelników. Na pewno nie trafi ona do każdego, zaś ja polecam z całego serca przekonać się samemu. Genialny, nieco mroczny klimat, postępująca, wartka akcja i wiele ciekawych, intrygujących bohaterów, powoduje, iż Mutanta, czyta się z wielką przyjemnością. Miłośnicy serii będą zachwyceni, to kolejna, genialna powieść ze świata Uniwersum Metro 2033. Główny bohater, tytułowy mutant Gleb, budzi się pośrodku puszczy, nic nie pamięta, rusza więc w niebezpieczną podróż, podczas której odkryć ma własne wspomnienia i swoje ja. Zaryzykuję twierdzenie, iż jest to jedna z lepszych powieści ze świata Uniwersum Metro, w mój bowiem gust trafia w dziesiątkę, świetna fabuła, piękna, momentami nawet nieco baśniowa, emocjonalna i genialny główny bohater. Mutant, to książkowe must have dla fanów gatunku i oczywiście całej serii, ale przyjemność w czytaniu odnajdą także osoby, które nie czytały żadnej z książek ze świata UM, naprawdę warto.  
 

 

16 komentarzy:

 1. Naprawdę mnie zachęciłaś do przeczytania tej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że jest to pozycja dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie są to moje klimaty, ale z czystej ciekawości chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Choć książka kompletnie nie odpowiada moim gustom, fabuła bardzo mnie zaciekawiła :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. To książka dla mojej drugiej połówki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze żadnej powieści ze świata Uniwersum. Wszystko więc przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematyka zbytnio nie jest dla mnie.
  Pozdrawiam. wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. To raczej nie mój typ książki, ale fabuła wydaje się ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń